Doç.Dr. İbrahim KALIN

Doç.Dr. İbrahim KALIN

Kurum: Cumhurbaşkanlığı
Birim: Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu
Ünvan: Kurul Üyesi

BİYOGRAFİ

İbrahim Kalın, 1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Erzurumludur. Alanya lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarh Bölümünden 1992 yılında mezun oldu. İslam düşüncesi ve felsefe asında yüksek lisans yapmak için Malezya’daki İslam Üniversitesi’ne gitti. 1994 yılında yüksek lisansını bitirip “Mulla Sadra’da Hareket-i Cevheriyye Nazaryesi” başlıklı yüksek lisans tezini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 1996 yılında ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında Mulla Sadra’nın bilgi teorisi ve anti-subjektivist bir epistemolojinin imkanı üzerine doktora yaptı. Amerika’daki öğrencilik yıllarında fotoğrafçılıkla ilgilendi ve Washington DC’deki bir müzik grubunda bağlama çalıp ney üfledi. Amerika’da College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler verdi. Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaştı. İslam felsefesiyle ilgili İngilizce yayınlanmış makaleler vardır. 1998 yılında 3 ay Fransa’da dil eğitimi gördü. Kanada, Fransa, İngiltere, İsviçre, Ürdün, İran, Pakistan, İsrail, Bosna, Makedonya ve Hırvatistan gibi ülkelere seyahat etti ve uluslararası konferanslarda tebliğler sundu. Türkiye’de Dergah ve Divan gibi dergilerde yazıları yayınlandı. 2007 yılında “İslam ve Batı” adı altında İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitabı İstanbul: İSAM Yayınları tarafından yayımlandı. Bu kitabı; Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülünü kazanmış ve Yunanca ve Arnavutçaya tercüme edilmiştir.
Japon araştırmacı ve yazar Toshihiko Izutsu’nun “İslam’da Varlık Düşüncesi” ve Şazeli tarikatının Darkaviyye kolunun kurucusu olan Mulay El-Arabi Ed-Darkavi’nin “Bir Mürşidin Mektupları” adlı kitaplarını Türkçe’ye çevirdi. İbrahim Kalın, aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarlığı yaptı.
Akademik yayınlarının ve yorum yazılarının yanı sıra DİA İslam Ansiklopedisi, MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulundu. 2005-2009 yılları arasında (SETA Vakfı) Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yılında Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan dış politikadan sorumlu Başbakan Başdanışmanlığına getirildi. 16 Nisan 2011 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliğine atandı. Kamu Diplomasisi Koordinatörü iken 2 Ağustos 2012 tarihinde Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak atandı. İbrahim Kalın, 1992 yılında evlendi. Rumeysa ve Dilruba adında iki kızı vardır.
Kitapları :
2017 – Sömürgecilik ve Eğitim (Derleyici: Gal P. Kelly – Philip G. Altbach – Çevirmen:İbrahim Kalın)
2016 – Ben, öteki ve ötesi
2015 – İslamofobi 21. Yüzyılda Çoğulculuk Sorunu
2015 – Varlık ve İdrak Molla Sadra’nın Bilgi Tasavvuru
2013 – Akıl ve Erdem Türkiye’nin Toplumsal Muhayyilesi
2011 – Enine Boyuna Türkiye 2007 – İslam ve Batı


Bu sayfada yer alan bilgiler bu adresten 12/10/2018 tarihinde alınmıştır. Eksik ya da hatalı bilgi olması halinde lütfen Öneriler ve İletişim bölümünden bildiriniz.
Bu sayfa, Kamu Kurumları Teşkilat Haritası eserinde referans gösterilen özgeçmişler için hazırlanmıştır.