Dr. İsmail SAFİ

Dr. İsmail SAFİ

Kurum: Cumhurbaşkanlığı
Birim: Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu
Ünvan: Kurul Üyesi

BİYOGRAFİ

1968 yılında Rize’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Milli Güvenlik Akademisinden mezun oldu.

TOBB Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

Avrasya ve Türk Dünyası çalışmalarından dolayı Azerbaycan Uluslararası Bilimler Akademisi tarafından “Fahri Profesör”lük unvanına layık görüldü. Gagauzya, Moldova ve Rusya “Devlet Nişanı” ile taltif edildi.

Uluslararası Karadeniz-Hazar İşbirliği Vakfı (BSCSIF) başkanlığı görevinde bulundu. Halen Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği Başkanı ve Uluslararası Barış ve Kalkınma Vakfı (IFSPD) başkan yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı, Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 24.Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği, NATOPA üyeliği ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanlığına seçildi. TBMM Rusya dostluk grubu üyeliği ve Hollanda, İtalya, Kazakistan Dostluk Grubu başkan yardımcılıklarına seçildi.

Halen İstinye Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanıdır. Güvenlik ve Savunma Stratejileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜVSAM) kurucusu ve başkanıdır.

İngilizce bilen Safi, evli ve bir çocuk babasıdır.


Bu sayfada yer alan bilgiler bu adresten 12/10/2018 tarihinde alınmıştır. Eksik ya da hatalı bilgi olması halinde lütfen Öneriler ve İletişim bölümünden bildiriniz.
Bu sayfa, Kamu Kurumları Teşkilat Haritası eserinde referans gösterilen özgeçmişler için hazırlanmıştır.