Prof. Dr. Burhan KUZU

Prof. Dr. Burhan KUZU

Kurum: Cumhurbaşkanlığı
Birim: Hukuk Politikaları Kurulu
Ünvan: Kurul Üyesi

BİYOGRAFİ

Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri Develi ilçesine bağlı Şıhlı kasabasında doğmuştur. Babasının adı Ali Rıza, annesinin adı Zahide’dir. İlk öğrenimini Şıhlı kasabasında orta ve lise öğrenimini Develi ilçesinde tamamladı. Oğlak burcu erkeği olan Burhan Kuzu 1976 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını aynı fakültede tamamladı.

1976 yılında Tekirdağ‘da Maiyet Memuru olarak kaymakamlık stajını yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Kürsüsü’ne asistan olarak işe başladı. Bu arada hakimlik ve savcılık sınavlarını da başarılı olarak verdi.

Burhan Kuzu, 1984 yılında doktor,1987 yılında yardımcı doçent,1989 yılında doçent, 1998 yılında profesör oldu.

1980-82 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Avrupa Konseyi bursuyla araştırmalar yaptı. Polis okullarında yaklaşık 15 yıl boyunca Anayasa ,İnsan Hakları,Ceza Usül derslerine girdi. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yönetici olarak çalıştı. Hukuk, çevre bilimi ve bilinci hakkında eserleri, yazıları, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Ayrıca özel vakıf eğitim kurumları olan Beykent Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi‘nde Anayasa, İdare ve Hukuka Giriş dersler; Yüksek ında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Çevre Hukuku derslerine girdi.

Aktif siyasi hayatına başlayana kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Akparti’nin kuruluşunda katkıda bulundu, kurucu Üyesi oldu. Burhan Kuzu 2002 Genel Seçimlerinde İstanbul’dan AKP milletvekili seçilerek parlementoya girdi. T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

2007 ve 2011 Genel Seçimlerinde tekrar milletvekili seçildi.

Burhan Kuzu, Azime Kuzu ile evlidir ve iki çocuğu vardır.


Bu sayfada yer alan bilgiler bu adresten 13/10/2018 tarihinde alınmıştır. Eksik ya da hatalı bilgi olması halinde lütfen Öneriler ve İletişim bölümünden bildiriniz.
Bu sayfa, Kamu Kurumları Teşkilat Haritası eserinde referans gösterilen özgeçmişler için hazırlanmıştır.